Ginekomastia

Ginekomastia

Ginekomastia to przerost tkanki gruczołowej w okolicy piersi oraz brodawek sutkowych. To problem, który dotyczy mężczyzn w różnym wieku i najczęściej jest dla nich schorzeniem wstydliwym. Podobny efekt powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w obrębie całej klatki piersiowej. Jest to jednak znacznie mniejszy problem niż ginekomastia spowodowana zmianami fizjologicznymi oraz patologicznymi.

Leczenie ginekomastii Katowice

Euroklinika w Katowicach jest jedną ze specjalistycznych, renomowanych placówek zajmującą się kompleksowym leczeniem ginekomastii oraz innych dolegliwości z zakresu medycyny klasycznej, plastycznej i estetycznej. To nowoczesna i wyspecjalizowana placówka, spełniająca najwyższe standardy w zakresie leczenia, kontaktu z pacjentem oraz zapewnienia możliwie najwyższego komfortu oraz dyskrecji.

Klinikę wyróżnia indywidualne i kompleksowe podejście do każdego przypadku oraz dokładna diagnostyka i dopasowanie możliwie najlepszego w skutkach sposobu leczenia. Euroklinika w Katowicach to gwarancja sukcesu, zadowolenia i poprawy jakości życia.

ginekomastia przed 1

ginekomastia przed 2 300x264

 Jak wygląda zabieg usunięcia ginekomastii?

W Euroklinice od lat z powodzeniem wykonujemy operacje chirurgiczne, dzięki którym pomagamy pacjentom w pozbyciu się ginekomastii. W zależności od rodzaju ginekomastii przeprowadzana jest zarówno liposukcja, jak i resekcja gruczołu piersiowego. W przypadku, gdy u danego mężczyzny występuje ginekomastia mieszana, wówczas w ramach zabiegu przeprowadzane jest usunięcie tkanki tłuszczowej, jak i gruczołu. Niekiedy w wyniku usunięcia dużej ilości tkanek, niezbędna jest również redukcja nadmiernej ilości skóry. Jest to zatem nie tylko zabieg związany ze standardową procedurą chirurgiczną, ale też chirurgia plastyczna, dzięki której możliwe jest kompleksowe zażegnanie problemu od strony medycznej, jak i estetycznej.

W chirurgicznym leczeniu ginekomastii stosuje się znieczulenie ogólne, a sam zabieg trwa zazwyczaj od 60 do 160 minut. Najczęściej operacja wymaga spędzenia w szpitalu jednego lub dwóch dni oraz noszenia specjalnego ubrania uciskowego.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do poddania się zabiegowi ginekomastii jest przerost tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej, towarzyszące temu dolegliwości zarówno bólowe, jak i estetyczne, a także sytuacja, kiedy ginekomastia z upływem czasu nie zmniejsza się. Zabieg chirurgiczny wskazany jest również u mężczyzn, u których inne metody leczenia zawodzą.

Przeciwwskazania do zabiegu

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu usunięcia ginekomastii znajdują się głównie choroby ogólnoustrojowe. Najczęściej są to takie schorzenia jak cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby sera, nerek lub wątroby oraz dolegliwości związane z układem krążenia.

Zabiegu usunięcia ginekomastii nie można przeprowadzić również u mężczyzn zażywających preparaty na przyrost masy mięśniowej, takie jak np. anaboliki.

Cena zabiegu

Cena usunięcia ginekomastii zależy od rozległości problemu oraz typu schorzenia. Na kwotę wpływ ma także konieczność zastosowania poszczególnych działań oraz diagnostyka i opieka okołozabiegowa. Cena zależy również od wybranej kliniki i specjalistów, a w szczególności ich doświadczenia i renomy placówki.

W przypadku tak zróżnicowanego schorzenia, jakim bywa ginekomastia, warto postawić na sprawdzony zespół specjalistów oraz klinikę, która cieszy się najlepszymi opiniami wśród pacjentów mających podobne zabiegi już za sobą. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem dotyczącym zabiegu na naszej stronie internetowej.

Co to jest ginekomastia?

Czym jest dokładnie ta dolegliwość, jakie są przyczyny ginekomastii i co zrobić, by pozbyć się przerostu tkanki gruczołowej na dobre?

Ginekomastia jest chorobą polegającą na przeroście gruczołu piersiowego i tkanki tłuszczowej. Występuje niemal u jednej czwartej męskiej populacji. Objawia się w różnym wieku i w zróżnicowanym stopniu. Przyczyny ginekomastii mogą być różne.

Przyczyny powstawania ginekomastii

Przyczyn ginekomastii może być wiele. Jedną z najczęściej występujących jest zaburzona gospodarka hormonalna i nadmierne wydzielanie hormonów płciowych, w szczególności androgenów i estrogenów. Najczęściej jest tak u chłopców w okresie dojrzewania. Problem ten jednak zazwyczaj zanika samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.

Ginekomastia wynika niekiedy też z niedoczynności przysadki mózgowej, niewydolności nerek czy nadczynności tarczycy. Nieco rzadziej przyczyną ginekomastii może być również guz nadnerczy. W niektórych przypadkach przerost gruczołu piersiowego wywołuje też marskość wątroby, z którą wiąże się spowolnienie metabolizmu takich hormonów, jak estrogeny i androgeny. Niekiedy zmiany w obrębie piersi mogą być również wywołane innymi schorzeniami wątroby. Wśród przyczyn ginekomastii znajdują się także choroby nowotworowe, w tym występowanie raka piersi, który choć częściej diagnozowany jest u kobiet, zdarza się również wśród mężczyzn.

Kiedy jeszcze może pojawić się ginekomastia? Przyczyny dolegliwości to również zażywane leki, których skutkiem ubocznym może być powiększenie gruczołów piersiowych. Są to m.in.:

  • farmaceutyki na oligospermię i niepłodność,
  • leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol),
  • preparaty na wrzody,
  • leki na nadciśnienie,
  • anaboliki stosowane przez sportowców,
  • inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol),
  • leki na gruźlicę,
  • leczenie hormonalne przy raku prostaty,
  • leki przeciwlękowe,
  • farmaceutyki na reumatoidalne zapalenie stawów,
  • preparaty na dolegliwości gastryczne i inne.

Z racji faktu, że przyczyną ginekomastii może być wiele różnych czynników, w każdej sytuacji, kiedy wyraźnie dostrzegalne jest powiększenie piersi, warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy mamy do czynienia z ginekomastią, czy też jest to jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej.

Niestety u około 20% zdrowych mężczyzn powodów ginekomastii nie da się ustalić.

Rozrost tkanki gruczołowej u mężczyzn wpływa na ich samopoczucie i samoocenę. W przypadku powiększenia gruczołów sutkowych warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać USG gruczołów sutkowych, by określić przyczyny ginekomastii oraz zaplanować właściwe leczenie. Dzięki podjęciu takich działań możliwe jest jednoczesne pozbycie się innych schorzeń, które mogą towarzyszyć ginekomastii, takich jak zaburzenia hormonalne, nowotwory sutków oraz brodawek czy zapalenia tkanek.

Leczenie choroby podstawowej, powodującej zmiany w gruczołach sutkowych, często pozwala pozbyć się ginekomastii w sposób trwały i skuteczny.

Objawy ginekomastii

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, jakie są objawy ginekomastii. Ginekomastia zazwyczaj występuje obustronnie i dotyczy okolicy brodawki sutkowej po obu stronach. Wyraźnie dostrzec można nienaturalny przerost sutka, jego obwódki, a także całej piersi. Badanie fizykalne pozwala wyczuć nadmiar tkanki gruczołowej, która przybiera formę miękkiego dysku. Cała pierś natomiast zaczyna kształtem przypominać kobiecą.

Pacjent wyraźnie odczuwa też tkliwość, dolegliwości bólowe oraz znaczne zwiększenie wrażliwości na dotyk gruczołów piersiowych. Do charakterystycznych objawów należy również wyczuwalny guzek w tkance gruczołowej, a niekiedy też pojawiająca się wydzielina.

Rodzaje ginekomastii

Leczenie ginekomastii uzależnione jest ściśle od rodzaju danej przypadłości. Ze względu na różnorodność przyczyn, w przypadku ginekomastii wyróżnić można trzy rodzaje schorzenia: fizjologiczne, patologiczne oraz idiopatyczne.

Ginekomastia fizjologiczna związana jest ze zwiększoną produkcją estradiolu w stosunku do wytwarzanej ilości testosteronu. Przypadłość ta pojawia się w okresie dojrzewania i skutkować może przerostem sutka. Zazwyczaj w tym przypadku nie jest potrzebne leczenie. Ginekomastia tego typu mija samoistnie po uregulowaniu gospodarki hormonalnej. Jeżeli jednak problem ma charakter stały, wymaga leczenia. Zazwyczaj też zjawisku temu towarzyszy pojawienie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Ginekomastia patologiczna wywołana jest zmianami, które pojawiły się w organizmie na skutek występowania innych przypadłości, w tym nowotworów i zażywania leków. Najczęściej do przerostu gruczołów piersiowych może dojść przez niewydolność nerek, choroby wątroby przy leczeniu grzybicy, wraz z występowaniem otyłości, wskutek nowotworów nadnerczy, tarczycy, jąder czy jako konsekwencja zażywania niektórych leków wymienionych powyżej. Skłonność do ginekomastii patologicznej bywa też dziedziczona.

W przypadku ginekomastii idiopatycznej przyczyn przerostu gruczołów piersiowych nie można jednoznacznie określić. W tej sytuacji rozpoznanie ginekomastii polega na stwierdzeniu zwiększonej wrażliwości na żeńskie hormony płciowe.

Niekiedy powiększenie piersi u mężczyzn powoduje nadmierna tkanka tłuszczowa. Zdecydowana większość chorych cierpi właśnie na tego typu dolegliwość. Wówczas pomóc może odpowiedni plan ćwiczeń i aktywność fizyczna, dieta oraz medycyna estetyczna. W jej ramach wykonać można zabiegi polecane przy nadmiernej tkance tłuszczowej, które doprowadzą do widocznej redukcji tłuszczu.

Inne sposoby leczenia ginekomastii poza chirurgią plastyczną

Sposób, w jaki przebiega leczenie ginekomastii, zależy od jej typu. Przed rozpoczęciem terapii kluczowa jest diagnostyka, w ramach której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, czynności fizykalne i ukierunkowana diagnostyka, w tym badania obrazowe. Kluczowe jest USG piersi i gruczołów sutkowych, RTG klatki piersiowej, niekiedy też rezonans magnetyczny. Jednak niezbędne bywa również wykonanie USG jamy brzusznej, jąder, a niekiedy tarczycy.

Jedną z metod pozbycia się dolegliwości obejmujących tkankę gruczołową sutka jest leczenie farmakologiczne, stosowane głównie w przypadku ginekomastii idiopatycznej. Stosowanymi środkami są zazwyczaj inhibitory aromatazy, preparaty na bazie testosteronu czy antyestrogeny, których zadaniem jest wyregulowanie poziomu hormonów i prawidłowego stosunku między nimi. Ten typ terapii jest skuteczny, zanim tkanka włóknista zastąpi gruczołową.

Jeżeli ginekomastia spowodowana została zażywaniem określonych leków, należy je odstawić i zastosować terapię odpowiednikami pozbawionymi takiego działania, które wywołuje przerost tkanki w okolicy piersi. Patologiczna i zaawansowana ginekomastia natomiast polega na chirurgicznym usunięciu tkanki gruczołowej, co wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym.

Najczęstsze pytania:

Od czego się bierze ginekomastia?

Ginekomastia najczęściej pojawia się wskutek zaburzonej gospodarki hormonalnej w organizmie. Może być to wywołane procesami fizjologicznymi lub patologicznymi, a także pojawieniem się skutków ubocznych przyjmowanych leków. Ginekomastia bywa powikłaniem innych dolegliwości, objawem niektórych chorób lub występować samoistnie.

Jak rozpoznać ginekomastię?

Do najczęstszych objawów ginekomastii należy powiększenie całego sutka lub jego obwódki, rozrost tkanki gruczołowej wyczuwalny w badaniu fizykalnym, oraz zwiększona wrażliwość piersi podczas dotyku, tkliwość i ból w okolicy gruczołów piersiowych.

Czy ginekomastia jest groźna?

Ginekomastia sama w sobie nie jest groźną dolegliwością. W wielu przypadkach ustępuje sama, np. po okresie dojrzewania. Pacjenci dotknięci schorzeniem odczuwają jednak dyskomfort natury estetycznej, a przerost piersi bywa dla nich przypadłością wstydliwą i krępującą.

Czy operacja ginekomastii jest bezpieczna?

Operacja ginekomastii jest zabiegiem o niewielkim ryzyku wystąpienia powikłań, przez co należy do zabiegów bezpiecznych. By dodatkowo zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych konsekwencji, warto wybrać profesjonalną placówkę medyczną z wyspecjalizowaną kadrą.

Czy operacja ginekomastii boli?

Samo przeprowadzenie zabiegu usunięcia ginekomastii nie boli, ponieważ wykonywane jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. W pozostałych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe. Dolegliwości takie jak ból o charakterze piekącym czy obolałość mięśni w okolicach klatki piersiowej może pojawić się po operacji i ustaniu znieczulenia. Samoistnie dolegliwości te mijają jednak po kilku dniach.

U kogo może dojść do rozwoju ginekomastii?

Do rozwoju ginekomastii może dojść u mężczyzn w różnym wieku, niekiedy również u noworodków. W większości przypadków jednak objawy znikają samoistnie po pewnym czasie lub okresie dojrzewania. Często też ginekomastię stanowi nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie piersi.

Ginekomastia: do jakiego lekarza udać się z problemem?

W pierwszej kolejności z podejrzeniem ginekomastii należy udać się do lekarza rodzinnego, który następnie w uzasadnionym przypadku skieruje pacjenta do endokrynologa, chirurga ogólnego lub chirurga plastycznego, w zależności od typu zdiagnozowanego schorzenia.

Uwaga! W przypadku operacji przeprowadzanych dla pacjentów zagranicznych konieczny jest dłuższy (do 10 -14 dni) pobyt w Polsce, w celu bezpiecznego i całkowitego zakończenia wszystkich czynności związanych z przeprowadzaną operacją.

CENNIK

Zobacz także:

{IMAGE_ALT}

Kompleksowy zabieg neurochirurgiczny

Kompleksowy zabieg neurochirurgiczny z wykorzystaniem mikroskopu i komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej...

{IMAGE_ALT}

Powiększanie piersi

Powiększenie piersi to często marzenie kobiet. Chirurgia plastyczna to jedyna możliwość spełnienia...

{IMAGE_ALT}

Operacja uszu

Operacja uszu (otoplastyka) to dla niektórych jedyny sposób na wyjście ze wstydliwych kompleksów i odmianę...

{IMAGE_ALT}

Liposukcja

Liposukcja – odsysanie tłuszczu   Operacja odsysania tłuszczu jest jedną z najpopularniejszych metod...

{IMAGE_ALT}

Modelowanie sylwetki

Modelowanie sylwetki z wykorzystaniem liposukcji i przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej (lipofilling) Liposukcja, czyli...

{IMAGE_ALT}

Abdominoplastyka – plastyka brzucha

Abdominoplastyka cieszy się niesłabnąca popularnością. Spośród 12 milionów wykonywanych operacji...

Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020