Korekta nosa - Katowice

Korekta nosa

Nos stanowi nie tylko element wizualny twarzy, na który zwraca się uwagę jako jeden z najbardziej widocznych. Pełni on również istotne funkcje wpływające na prawidłowe działanie organizmu jak chociażby oddychanie. Niestety zdarza się, że ta część twarzy wygląda nieestetycznie, jest powodem niskiej samooceny czy problemów z oddychaniem przez występowanie wad wrodzonych (np. krzywa przegroda) lub przebytych urazów mechanicznych. Wówczas najlepszym i polecanym zabiegiem jest operacja plastyczna nosa. Co warto wiedzieć na temat korekcji nosa, jak ona przebiega i czego można spodziewać się po?

Wskazania do zabiegu

Rhinoplastyka to operacja plastyczna nosa, którą wykonuje specjalista z zakresu chirurgii plastycznej często przy współdziałaniu laryngologa. Tego typu konsultacje są niezwykle istotne, gdy planowana jest totalna korekta nosa, ponieważ ma ona na celu nie tylko poprawę kształtu nosa, ale również jego funkcjonalności.

Zmian estetycznych w obrębie nosa może dokonać w zasadzie każdy pacjent, który chce, aby wyglądał on inaczej. Szczególne wskazania, na podstawie których wykonuje się operacje plastyczne nosa, to:

  • widoczne zniekształcenia grzbietu nosa,
  • skrzywienie nosa,
  • potrzeba wydłużenia lub skrócenia (dopasowanie rozmiarów nosa do twarzy i jej kształtu),
  • przywrócenie proporcji samego nosa,
  • opadanie lub asymetria czubka nosa,
  • zbyt wąski lub zbyt szeroki nos (także w obrębie skrzydełek nosa),
  • niesymetryczność nosa,
  • deformacja w wyniku urazów mechanicznych nosa,
  • wrodzone wady (np. genetyczne),
  • zbytnio zadarty nos,
  • poprawa profilu twarzy.

W ramach operacji plastycznej nosa wykonywane są również zabiegi ze wskazań medycznych. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest w tym przypadku septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosowej. Jej skrzywienie powoduje problemy z oddychaniem, chrapanie oraz niedrożność nosa. Prowadzi to często do problemów ze snem, ogólnego zmęczenia i rozdrażnienia, a nawet do groźnego dla życia bezdechu sennego.

W ramach chirurgii plastycznej nosa można zatem wykonać jednocześnie operację nosa z powodów medycznych wraz z uzyskaniem pożądanego kształtu. Korekta nosa nie tylko ułatwi oddychanie i funkcjonowanie, ale i pomoże pozbyć się kompleksów oraz dolegliwości natury psychologicznej.

Jak wygląda operacja plastyczna nosa?

Operacja nosa przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W zależności od rozległości planowanych działań bywa zabiegiem mniej lub bardziej skomplikowanym. W przypadkach, gdy zmiany są niewielkie lub dotyczą miejsc niewymagających znacznych ingerencji, korekta nosa może zostać przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Korekcja nosa przeprowadzona może być w sposób zamknięty lub otwarty.

Zamknięta korekta nosa to wykonanie wszystkich niezbędnych nacięć wewnątrz nosa. Dzięki temu nie ma blizn na jego powierzchni. Metoda ta polega na oddzieleniu części kostnej od tkanek miękkich i skóry, a w dalszym etapie operacji kości nosowej. Następnie formowany jest docelowy kształt nosa, jego długość, wysokość czy też niwelowany jest garb lub modelowany czubek nosa oraz przeprowadzane jest modelowanie części chrzęstnej. W tym przypadku wszelkie nacięcia czy blizny dokonane w przewodach nosowych są praktycznie niewidoczne. Niestety nie we wszystkich przypadkach metoda zamknięta jest wystarczająca.

W przypadku, gdy planowany zakres operacji, który objąć ma korekcja nosa, jest szeroki i bardzo zaawansowany, wykonane zostaje nacięcie poprowadzone na słupku nosa. Jest to zabieg otwarty. Wówczas chirurg uzyskuje swobodny dostęp do części chrzęstnej i kostnej. Doskonale odsłonięte i dowolnie modelowane mogą być wówczas również części kostne. Tego typu operacja nosa pozwala wykonać też przeszczep chrząstki w sytuacjach pourazowych oraz umożliwia przywrócenie właściwego kształtu nosa przy deformacjach czy zniekształceniach powstałych w wyniku urazu.

Po wykonaniu niezbędnych działań, na okres około 2 dni po zabiegu zakładane są specjalne opatrunki. Polega to na wprowadzeniu do przewodów nosowych odpowiednio natłuszczonych setonów. Chirurgia plastyczna w obrębie twarzy wiąże się również z unieruchomieniem nosa za pomocą specjalnej szyny lub opatrunków zakładanych na nos. Pacjent pozostaje pod opieką specjalisty przez cały okres rekonwalescencji. Po operacji otrzymuje również informację, kiedy ma zgłosić się na pierwszą wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

W naszej klinice może zostać wykonana również wtórna korekcja nosa. Potrzeba taka zachodzi w przypadku gdy pierwszy zabieg wykonany został nieprawidłowo lub uzyskane rezultaty poprzednich działań nie są satysfakcjonujące. Zarówno operacja nosa przed i po jakichkolwiek wcześniejszych zabiegach wykonywana jest przez naszych specjalistów w sposób profesjonalny, z zachowaniem pełnej ostrożności i najnowszych osiągnięć technicznych. O prawidłowości i pozytywnych efektach przeprowadzanych przez nas operacji plastycznych nosa, świadczą pozytywne opinie naszych zadowolonych pacjentów.

Efekty korekty nosa

Efekty chirurgii plastycznej nosa zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz rozległości wykonywanych działań. Sama korekta czubka nosa pozwoli na szybsze osiągnięcie efektów niż w przypadku procedury inwazyjnej wykonanej na słupku nosa metodą otwartą. Zazwyczaj jednak zmiana dostrzegalna jest tuż po zabiegu, a pełny rezultat dostrzec można około 6 miesięcy od wykonania procedury.

Tak długi okres oczekiwania na efekty związany jest z gojeniem poszczególnych struktur. Kilka pierwszych dni po zabiegu bywa trudnych z powodu zasinień w okolicy oczu i obrzęków w obrębie twarzy. Szybkość rekonwalescencji często zależy też od samego pacjenta i stosowania się do otrzymanych zaleceń. W przypadku dużych ingerencji pacjentom towarzyszą również dolegliwości bólowe, które pomogą zniwelować ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

Przeciwwskazania do korekty nosa

Podobnie jak wszystkie zabiegi natury medycznej, tak i chirurgia plastyczna oraz dokonywane w jej ramach działania niemożliwe są do przeprowadzenia w przypadku występowania u pacjenta określonych przypadłości, stanów i chorób. Do przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie korekcji nosa należą:

  • ciąża i okres laktacji,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • choroby wirusowe i bakteryjne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • terapia przeciwzakrzepowa,
  • skazy naczyniowe.

Przeciwwskazaniem do wykonania operacji plastycznej nosa może być również zły stan psychiczny lub zauważalna niepewność co do przeprowadzenia zabiegu. Niekiedy osoby planujące operacje nosa mają wręcz paraliżujące obawy co do okresu rekonwalescencji, bolesności zabiegu czy też kształtu nosa po operacji. Wówczas przeprowadzenie procedur w ramach chirurgii plastycznej również nie jest wskazane.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed planowanym zabiegiem korekty nosa, specjalista chirurgii plastycznej przeprowadza dokładny wywiad lekarski dotyczący chęci wykonania zabiegu, motywacji oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Niezbędne jest również wykonanie kilku badań, takich jak oznaczenie grupy krwi, morfologia, kreatynina, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), badanie ogólne moczu, poziom glukozy, elektrolity (Na i K), RTG klatki piersiowej i EKG serca. Należy również powiadomić lekarza o alergiach oraz chorobach występujących przewlekle.

W przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe zazwyczaj wymagana jest dodatkowo konsultacja u właściwych dla danych dolegliwości specjalistów. Pacjenci z chorobami tarczycy dostarczyć muszą również wyniki badań hormonów ukazujące ich poziom do pół roku wstecz. Operacja nosa wymaga też wykonania zabiegu w pełni zdrowia. Jej przeprowadzenie wykluczają wszelkie infekcje, szczególnie dróg oddechowych.

Na dwa tygodnie przed terminem, kiedy ma zostać wykonana korekta nosa, należy zaprzestać palenia papierosów, które zwiększają ryzyko pojawienia się powikłań pooperacyjnych. To szczególnie ważne w przypadku zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, a operacja nosa do takich należy. Opcjonalnie stosować można plastry nikotynowe (tylko w przypadku, gdy jest to absolutnie konieczne w związku z występowaniem dużego głodu nikotynowego).

Siedem dni przed wykonaniem operacji plastycznej nosa nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów takich jak Aspiryna czy Polopiryna. W tym samym czasie wymagane jest zaprzestanie zażywania suplementów diety zawierających miłorząb japoński, czosnek i żeń-szeń. Na tydzień przed korekcją nosa nie powinno się przyjmować również leków i preparatów psychoaktywnych zawierających katynon, amfetaminę, metylofenidat, kokainę, meskalinę, LSD, DOM, AMT, DMT psylocybinę oraz tetrahydrokannabinol. Wyjątkiem są sytuacje, gdy powyższe substancje przepisane zostały w celu zażywania na stałe. O tym fakcie jednak musi zostać poinformowany anestezjolog oraz specjalista chirurgii plastycznej.

48 godzin przed wykonaniem zabiegu korekty nosa w znieczuleniu ogólnym, odstawić należy preparaty zawierające w składzie metforminę. Na dzień przed operacją w przypadku towarzyszenia stresu oraz wzmożonych emocji można zażyć delikatne uspokajające leki ziołowe. Natomiast w dniu operacji już od północy nie należy żuć gumy ani spożywać żadnych posiłków. Do sześciu godzin przed czasem, gdy ma rozpocząć się korekcja nosa, można pić wodę niegazowaną.

Do operacji nosa należy zgłosić się bez biżuterii, sztucznych rzęs i makijażu. Preferowana jest również luźna odzież, która zapewni nie tylko wygodę, ale również ułatwi zakładanie opatrunków i późniejszą zmianę ubrania bez ryzyka zahaczenia o operowane miejsce.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

W okresie pooperacyjnym należy zachować szczególną ostrożność. Przez okres rekonwalescencji powinno się dbać o prawidłowe odżywianie, zbilansowaną dietę i spożywanie dużej ilości wody. Należy wstrzymać się od zażywania leków wpływających na układ krzepnięcia, takich jak np. Aspiryna, a przyjmować jedynie te, które zalecone zostały przez lekarza prowadzącego po wykonanej chirurgii plastycznej.

Zaleca się także układanie ciała w takiej pozycji, by głowa znajdowała się wyżej od poziomu serca, np. na dodatkowych poduszkach. Pozwoli to na szybsze zmniejszenie obrzęku. Niezbędne jest też zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z wodą. Szyna i opatrunek nie powinny ulec zamoczeniu.

Przez trzy tygodnie po operacji przegrody nosowej i pozostałych struktur nosa nie można spożywać alkoholu ani palić papierosów. Niewskazane jest również przebywanie w towarzystwie osób palących aż do momentu, gdy zakończą się procesy gojenia. Przez jeden do dwóch tygodni warto też wstrzymać się z uprawianiem aktywności fizycznej i zażywaniem gorących kąpieli. Dla prawidłowego gojenia opatrunek umieszczony pod nosem zmieniać należy kilka razy dziennie.

Zdjęcie opatrunku na czubku nosa i jego grzbiecie wykonywane jest zazwyczaj po około 12 dniach od operacji plastycznej nosa i może być wykonane tylko przez specjalistę. Ponadto przez około dwa tygodnie od wykonania zabiegu należy unikać intensywnych ruchów warg, silnej mimiki twarzy i zakładania ubrań przez głowę. Do roku od operacji warto zrezygnować z ekspozycji na słońce oraz używać kremów z wysokim filtrem.

Ile kosztuje korekta nosa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje operacja nosa. Niestety na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na wysokość kwoty, jakiej wymaga chirurgia plastyczna nosa, ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj ingerencji, indywidualne oczekiwania pacjenta, ilość etapów chirurgicznych wykonywanych w przewodach nosowych, które składać się będą na operację plastyczną, miasto i region, renoma oraz zdolności chirurga plastycznego i inne.

Korekta nosa wahać się może w granicach od 5.000 za niewielkie korekty do 20.000 złotych i więcej w przypadku pełnej rhinoplastyki z ingerencją w przewodach nosowych i modelowaniem części kostnej. Należy pamiętać, że do właściwej ceny zabiegu wykonanego w ramach chirurgii plastycznej, dochodzi również opieka anestezjologa, cena znieczulenia ogólnego i pozostałych preparatów, koszt wykonania wymaganych badań, konsultacji lekarskich i wizyt kontrolnych.

Najczęstsze pytania:

Czy po zabiegu można oddychać przez nos?

Wykonanie korekcji nosa wiąże się z założeniem dużej ilości opatrunków, w tym wyłożenia wnętrza nosa specjalnymi nasączonymi setonami. Przez 2-3 dni po zabiegu oddychanie przez nos jest więc całkowicie niemożliwe z powodu przeszkód mechanicznych. W okresie do dwóch tygodni natomiast bywa utrudnione z racji występujących obrzęków i opuchlizny.

Jak długo po operacji nos będzie opuchnięty?

Zazwyczaj chirurgia plastyczna nosa związana jest z pojawieniem się opuchlizny nie tylko w obrębie miejsca operowanego, ale również całej twarzy, a szczególnie jej centralnej części, policzków i powiek. Stan ten utrzymuje się w większości przypadków do około 2 tygodni po zabiegu. Zmniejsza się również po usunięciu szwów i tamponady. Wielkość opuchlizny zależy też od rozległości wykonanego zabiegu. W przypadku, gdy korekcja nosa obejmowała całą jego strukturę, opuchlizna może utrzymywać się dłużej.

Czy można wykonać korektę nosa u dziecka?

W przypadku dzieci ingerencja chirurga plastyka w obrębie nosa wskazana jest po okresie dojrzewania, kiedy zazwyczaj kończy się tzw. drugi etap wzrostu chrząstek. Mowa tu przede wszystkim o operacjach wskazanych ze względów zdrowotnych, gdy np. krzywa przegroda uniemożliwia normalnie funkcjonowanie i oddychanie. Niekiedy operację przeprowadza się również między okresami intensywnego wzrostu, jednak w takich przypadkach trzeba liczyć się z faktem, iż nie da się przewidzieć dokładnych efektów takiej ingerencji.

Czy operacja nosa jest bezpieczna?

Każda operacja plastyczna nosa poprzedzona jest szerokim wywiadem lekarskim oraz serią szczegółowych badań. Sama korekta wykonana może być jedynie w przypadku, gdy pozwala na to aktualny stan zdrowia i nie występuje żadna, nawet najmniejsza infekcja. Po wykonaniu zabiegu (jak w przypadku każdej ingerencji) możliwe jest pojawienie się powikłań. Im ściślej jednak pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarskich po korekcji, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Czy operacja plastyczna nosa boli?

Sama operacja nosa nie boli, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Dolegliwości mogą jednak pojawić się w ciągu kilku kolejnych dni od wykonania zabiegu. Wiąże się to z naruszeniem wielu struktur i zależy od rozległości zabiegu. Bóle jednak uśmierzyć można ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi.

Czy zabieg korekty nosa trzeba powtarzać?

Wtórna korekta nosa przeprowadzana jest w przypadku, gdy efekty pierwszego zabiegu nie spełniają oczekiwań lub dolegliwości związane z niedrożnością nosa nie ustąpiły w sposób dostateczny. Niestety zdarza się, że operacja nosa wykonana zostanie wadliwie lub pojawią się znaczne powikłania. Wówczas kolejny zabieg może być koniecznością.

Czy przy korekcie nosa prostowana jest przegroda?

Jeżeli przegroda jest krzywa i utrudnia oddychanie lub funkcjonowanie, jest ona prostowana. Nie zawsze jednak tak jest. W przypadku, gdy korekta nosa wykonywana jest wyłącznie ze względów estetycznych, jej struktura nie musi być naruszana.

Czy podczas całkowitej korekty nosa zawsze trzeba łamać nos?

Jeżeli korekta nosa ma być całościowa i rozległa, wówczas złamanie nosa w trakcie operacji jest nieuniknione. Ma to miejsce przy radykalnych i rozległych zmianach w kwestii kształtu nosa oraz często wskutek ingerencji po znacznych przebytych urazach.

Porównanie efektów przed i po:

korekcja-nosa

korekcja-nosa

korekcja-nosa

korekcja-nosa

korekcja-nosa

 

Zdjęcia mają dawać ogólny pogląd na to, jakie efekty są możliwe do uzyskania poprzez chirurgiczną korektę nosa. Każdy człowiek ma inne warunki anatomiczne, dlatego nie zawsze taki konkretny efekt będzie możliwy do osiągnięcia.

Uwaga! W przypadku operacji przeprowadzanych dla pacjentów zagranicznych konieczny jest dłuższy (do 10-14 dni) pobyt w Polsce, w celu bezpiecznego i całkowitego zakończenia wszystkich czynności związanych z przeprowadzaną operacją.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat tej operacji prosimy o kontakt.

CENNIK

Zobacz także:

{IMAGE_ALT}

Modelowanie sylwetki

Modelowanie sylwetki z wykorzystaniem liposukcji i przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej (lipofilling) Liposukcja, czyli...

{IMAGE_ALT}

Operacja uszu

Operacja uszu (otoplastyka) to dla niektórych jedyny sposób na wyjście ze wstydliwych kompleksów i odmianę...

{IMAGE_ALT}

Podnoszenie piersi

Niemal każda z kobiet chce aby jej piersi wyglądały pięknie i zdrowo...

{IMAGE_ALT}

Obkurczanie wiotkiej skóry

Wykorzystanie plazmy w medycynie estetycznej uważane jest za rewolucyjne. Ta  zaawansowana technologia...

{IMAGE_ALT}

Labioplastyka - plastyka warg sromowych

Labioplastyka to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wykonywany najczęściej w...

{IMAGE_ALT}

Kompleksowy zabieg neurochirurgiczny

Kompleksowy zabieg neurochirurgiczny z wykorzystaniem mikroskopu i komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej...

Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020