Labioplastyka – plastyka warg sromowych

Labioplastyka - plastyka warg sromowych

Labioplastyka to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wykonywany najczęściej w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w miejscowym. Umożliwia on modelowanie małych lub dużych warg sromowych oraz pozwala zniwelować przerost warg sromowych. Metoda ta stosowana jest również w przypadku, gdy występuje asymetria warg sromowych mniejszych lub większych oraz ich deformacja. Przeprowadzenie labioplastyki pozwala na poprawę kształtu warg sromowych, co z kolei ma wpływ na poprawę życia seksualnego i ogólnego samopoczucia. U wielu kobiet zmniejsza też dyskomfort psychiczny i ma wpływ na poczucie własnej wartości. Labioplastyka warg sromowych przeprowadzana jest z przyczyn medycznych oraz estetycznych. W wielu przypadkach zabieg wykonywany jest z obu powodów.

Wskazania do zabiegu

Zabieg labioplastyki dedykowany jest kobietom w każdym wieku pod warunkiem, że ukończyły 18. rok życia. Wskazaniem do operacji jest nie tylko psychiczny dyskomfort związany z kwestią wyglądu warg sromowych. Przerośnięte wargi sromowe często powodują dolegliwości bólowe, utrudniają uprawianie sportów, takich jak jazda konna czy jazda na rowerze.

Wśród wskazań do wykonania zabiegu labioplastyki znajdują się nie tylko asymetryczne wargi sromowe o charakterze wrodzonym. To również zniekształcenia powstałe w wyniku porodu, różnego rodzaju urazów czy utraty elastyczności i jędrności związanej z wiekiem. Zaburzony wygląd warg sromowych powodują również nawracające infekcje, zaburzenia hormonalne czy takie zabiegi jak piercing.

Wskazaniem do zabiegu labioplastyki jest również dyskomfort i ból odczuwany podczas stosunku seksualnego. Często duże wargi sromowe lub ich asymetria powodują brak akceptacji własnego ciała i inne zaburzenia związane z dobrym samopoczuciem. Taki stan to również wskazanie do wykonania korekcji warg sromowych.

Na czym polega zabieg labioplastyki?

Labioplastyka to korekcja warg sromowych mniejszych lub większych. Zabieg ten wykonywany jest w ramach chirurgii plastycznej, a jego celem jest przywrócenie prawidłowego wyglądu warg sromowych zarówno mniejszych, jak i większych. Odpowiednie cięcie chirurgiczne wykonywane w naszej klinice przez wybitnych i doświadczonych specjalistów powoduje nadanie wargom pożądanego kształtu. Polega to zazwyczaj na zredukowaniu tkanek budujących wargi sromowe, w wyniku czego stają się mniejsze lub krótsze. Labioplastyka może być też wykonana metodą laserową lub radiokoagulacją. Ta technika jednak jest najczęściej wykorzystywana podczas przeprowadzania niewielkiej korekty podczas reoperacji.

Plastyka warg sromowych przeprowadzana jest również w sytuacji, gdy pacjentki oczekują powiększenia warg sromowych mniejszych lub większych. Wówczas operacja warg sromowych przeprowadzana jest z uwzględnieniem komfortu późniejszego funkcjonowania i anatomii. Kobiety zast anawiają się często, czy labioplastyka boli. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, zatem wszelkie wykonywane przez specjalistę działania są bezbolesne.

Narzędziem używanym podczas operacji jest skalpel chirurgiczny lub radiokoagulacja. Za jego pomocą chirurg wykonuje w określonych miejscach nacięcia, w następstwie czego usunięty zostaje nadmiar tkanek tworzących wargi mniejsze lub większe. W większości przypadków labioplastyka dotyczy jednego z dwóch wymienionych obszarów. Niekiedy jednak zdarza się, że korekta warg sromowych przeprowadzana jest w ramach poprawy mniejszych i większych struktur jednocześnie.

Czynności pozwalające skorygować deformacje warg sromowych powodują również skrócenie mięśni i błony śluzowej znajdujących się w przestrzeni tylnej ściany pochwy. Cięcia za pomocą skalpela wykonywane są w sposób wzdłużny w odniesieniu do szczytu warg sromowych, na środku struktur lub w ich poprzek. Sposób nacięcia związany jest z indywidualnym przerostem warg sromowych u danej Pacjentki i oczekiwanym przez Nią efektem. Technikę zabiegu przed jego wykonaniem w każdym przypadku lekarz szczegółowo omawia z osobą, która będzie operowana i szczegółowo informuje, jak wygląda zabieg.

Operacja przerośniętych warg sromowych obejmuje tylko zewnętrzne miejsca intymne. Podczas zabiegu labioplastyki wszelkie działania prowadzone są w bezpiecznej odległości od obszarów odpowiedzialnych za intensywne odczuwanie bodźców, takich jak np. łechtaczka, dzięki czemu zachowane zostają wszystkie aspekty istotne podczas stosunków seksualnych. Jest to więc zabieg w pełni bezpieczny, podczas którego nie ma ryzyka utraty wrażliwości okolic intymnych. W kwestii docelowego kształtu warg sromowych brane są pod uwagę preferencje i oczekiwania Pacjentek, z którymi możliwość osiągnięcia danego efektu jest omawiana już na etapie planowania labioplastyki.

Zabieg labioplastyki trwa zazwyczaj od 50 do 90 minut, w zależności od planowanych działań i przeprowadzanych procedur korekcyjnych. Pacjentka zastosowane ma po operacji szwy wchłanialne, które nie wymagają usunięcia.

Zmniejszenie warg sromowych mniejszych

Zabieg polegający na korekcji warg mniejszych nazywany jest labiominoroplastyką. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach ginekologii estetycznej, który staje się coraz bardziej popularnych u kobiet w różnym wieku. Pytaniem, które często pojawia się w tym zakresie, jest kwestia wielkości prawidłowo zbudowanych anatomicznie warg sromowych. Właściwy rozmiar zależy jednak od wielu czynników. W ogólnym ujęciu mniejsze wargi sromowe mają wielkość około 2-4 cm. Za przerost warg sromowych mniejszych uważa się wargi mierzące 5 cm i więcej. Jednak w wielu przypadkach nawet 3 cm to wielkość, która powoduje dyskomfort i jest wskazaniem do wykonania zabiegu.

Bardzo ważnym aspektem jest również stosunek wielkości obu rodzajów warg względem siebie i tego, jak bardzo wewnętrzne struktury wystają ponad wargi zewnętrzne. Ogólnie przyjętą zasadą jest granica 1 cm. Tyle powinny mieć minimalnie wargi sromowe mniejsze, aby mogły w sposób prawidłowy spełniać swoje funkcje biologiczne, do których należy przede wszystkim ochrona wejścia do pochwy i cewki moczowej oraz wystąpienie urazu mechanicznego.

Euroklinika zmniejszenie warg sromowych mniejszych

Zmniejszenie warg sromowych większych

Zmniejszenie większych warg sromowych to inaczej labiomajoroplastyka. Poza wskazaniami ogólnymi do wykonania takiego zabiegu, często wykonywany jest on również w przypadku, gdy kobieta ma trudności z osiągnięciem orgazmu łechtaczkowego. Dysproporcje mogą być wrodzone lub nabyte. W przypadku warg sromowych większych przyczyną takiego stanu bywa m.in. nadmiar tkanki tłuszczowej, utrata dużej masy ciała czy postępujący proces starzenia.

Choć zabieg ten zazwyczaj ma na celu skorygowanie wyglądu i przywrócenie funkcji warg sromowych, niekiedy przeprowadza się też ujędrnienie oraz powiększenie, np. w przypadku, gdy u danej osoby występuje atrofia lub zbyt mały rozmiar warg. Zdarza się, że wargi sromowe wymagają wykonania poprawy w zakresie labioplastyki np. po nieudanym wykonaniu zabiegu. Ma to miejsce często wskutek błędów zabiegowych wykonywanych przez mało kompetentne osoby. W Euroklinice przeprowadzimy również działania mające na celu poprawę stanu miejsc intymnych po wykonanych w innych placówkach zabiegach.

Labioplastyka - efekty

W wyniku wykonania zabiegu labioplastyki wygląd warg sromowych ulega zmianie, zgodnie z wcześniej ustalanymi założeniami i celami. Niemal we wszystkich przypadkach następuje wyraźna poprawa w sferze życia seksualnego. Pacjentka po operacji warg sromowych jest znacznie pewniejsza siebie, akceptuje własne ciało i odzyskuje dobre samopoczucie, co bezpośrednio wpływa na poprawę jakości życia i codzienny komfort psychiczny. Zabieg labioplastyki to przywrócenie anatomicznego i proporcjonalnego kształtu wargom sromowym.

Kwestie estetyczne to jednak nie wszystko. Po korekcji warg sromowych możliwy jest powrót do ulubionych aktywności fizycznych bez przykrych dolegliwości, otarć i bólu, który jest źródłem dużego dyskomfortu. Pacjentka może wykonywać dowolne ruchy i czynności bez obaw o przykre skutki, zaczynając już od najprostszych kwestii, takich jak np. siedzenie na krześle. Możliwe staje się również noszenie obcisłej i dopasowanej odzieży bez dyskomfortu lub nieestetycznego efektu wizualnego.

Labioplastyka pozwala też odzyskać stan sprzed takich wydarzeń jak poród siłami natury lub uszkodzenia innego typu oraz powrócić do dawnego, komfortowego stanu. Labioplastyka to zabieg, który bardzo cenią sobie również kobiety dojrzałe. W ten sposób można poprawić też jędrność i elastyczność okolic intymnych, co dla wielu kobiet już po 40. roku życia i starszych bywa bardzo istotne.

Przeciwwskazania

Choć labioplastyka jest zabiegiem inwazyjnym i wykonywanym na bardzo wrażliwym obszarze ciała, przeciwwskazań do jego wykonania jest niewiele. Wargi sromowe mniejsze, jak i większe nie mogą być operowane w przypadku, gdy występuje choroba nowotworowa. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz karmienie piersią. Zabiegu labioplastyki nie można przeprowadzić też w czasie miesiączki oraz podczas niektórych chorób o charakterze ginekologicznym. Najlepszym terminem na przeprowadzenie labioplastyki jest kilka dni po zakończeniu krwawienia.

Zabieg labioplastyki nie będzie wykonany w przypadku, gdy pacjentka cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe czy nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Przeciwwskazaniem jest też infekcja ropna śluzówek i skóry oraz nieuregulowana cukrzyca. W każdym przypadku jednak powiększone wargi sromowe, jak i indywidualny stan zdrowia danej osoby warto skonsultować ze specjalistą. Wiele z wymienionych przeciwwskazań ma lub może mieć charakter tymczasowy, co nie wyklucza więc możliwości wykonania zabiegu w innym terminie wyznaczonym przez lekarza.

Bardzo ważna kwestią tak w przy labioplastyce, jak i każdym innym zabiegu jest też stan psychiczny pacjentek. Mmoże się zdarzyć, że dyskomfort w codziennym życiu związany z deformacją warg sromowych sprawia, że pacjentka decyduje się na wykonanie operacji, jednak boi się samej ingerencji i w obliczu możliwości umówienia konkretnego terminu zaczyna się wahać. W takim przypadku wykonanie zabiegu nie jest wskazane, co nie oznacza, że nie będzie to możliwe w przyszłości, gdy decyzja danej osoby będzie stabilna.

Jak się przygotować do labioplastyki?

Labioplastyka jest zabiegiem inwazyjnym, który w każdym przypadku poprzedzony zostaje konsultacją, szczegółowym wywiadem lekarskim, zapoznaniem się specjalisty ze stanem zdrowia, ewentualnie wynikami aktualnych badań, o ile Pacjentka takie posiada. Jeżeli do przeprowadzenia operacji nie ma żadnych przeciwwskazań, a efekty ingerencji zostają szczegółowo omówione i zaakceptowane przez obie strony, umówiony zostaje termin wykonania korekcji.

Przed przeprowadzeniem labioplastyki wykonać należy szereg podstawowych badań. Jest to morfologia, grupa krwi, poziom glukozy na czczo, elektrolity: sód i potas, APTT I-INR, czyli układ krzepnięcia, antygen HBS, HCV i HIV, kreatynina i badanie ogólne moczu. Na co najmniej tydzień przed zabiegiem konieczne jest odstawienie leków, których działanie może mieć wpływ na krzepliwość krwi. Są to farmaceutyki zawierające w składzie kwas acetylosalicylowy. Konieczne jest również udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa oraz wykonanie cytologii. Warto zrezygnować też z picia alkoholu oraz palenia papierosów, co zaburza proces gojenia się ran. Na 2-3 dni przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić też depilację operowanego miejsca.

Niekiedy zdarza się, że do podanych wytycznych dochodzą też inne kwestie, które są zaleceniem lekarza wykonującego zabieg. Zazwyczaj ma to związek z indywidualnym stanem Pacjentki lub przebytymi wcześniej chorobami i uczuleniami na niektóre substancje.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Plastyka warg sromowych, jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z wystąpieniem opuchlizny. Niezależnie od tego, czy operowane były wargi sromowe mniejsze czy duże wargi sromowe, proces gojenia jest bardzo podobny do każdej rany pooperacyjnej. Labioplastyka nie wymaga hospitalizacji, dlatego Pacjentki mogą opuścić placówkę tuż po przeprowadzeniu zabiegu. W pierwszych dniach po wykonaniu korekty szczególnie ważna jest:

  • właściwa higiena,

  • regularne odkażanie rany z użyciem takich preparatów jak Octenisept czy Tantum Rosa,

  • zimne okłady z lodu około 5-6 razy na dzień po 20 minut,

  • unikanie kąpieli w wannie,

  • unikanie korzystania z basenu,

  • unikanie gwałtownego wstawania,

  • używanie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów,

  • rezygnacja z noszenia obcisłych ubrań,

  • unikanie aktywności fizycznej.

Okres rekonwalescencji to czas, kiedy zalecana jest całkowita wstrzemięźliwość seksualna. Do pełnej aktywności w tej kwestii zazwyczaj operowane osoby powracają zazwyczaj po 2-4 tygodniach. Po tym czasie też wygląd sromu staje się zadowalający, pozbawiony opuchliny i zaczerwienień. Co prawda labioplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, jednak nie należy zapominać że wargi sromowe podczas zabiegu zostają nacięte. W okresie rekonwalescencji mogą więc pojawić się pewne dolegliwości bólowe. W celu ich złagodzenia należy wówczas stosować środki przeciwbólowe. Taki stan trwa maksymalnie kilka dni od wykonania zabiegu. Labioplastyka jest ingerencją chirurgiczną, dlatego w związku z jej przeprowadzeniem Pacjentce przysługuje zwolnienie lekarskie.

Blizny związane z nacięciami wykonanymi podczas zabiegu labioplastyki przestają być widoczne po około pół roku do 12 miesięcy. Warto po upływie miesiąca od operacji podczas zbliżeń seksualnych stosować lubrykant. Na powrót do formy doskonale wpłynie też ćwiczenie mięśni Kegla (dna miednicy), co pozwoli uelastycznić tkanki pooperacyjne.

Labioplastyka - cena

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane labioplastyką jest kwestia tego, ile kosztuje plastyka warg sromowych. Cena operacji uzależniona jest jednak od wielu kwestii, które wyjaśniane są w czasie konsultacji ze specjalistą. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem na stronie Eurokliniki.

Warto, by labioplastyka wykonana była przez możliwie najlepszego specjalistę, posiadającego bogate doświadczenie w tego typu operacjach oraz placówce w pełni godnej zaufania.

Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług uznanej i renomowanej kliniki, takiej jak Euroklinika w Katowicach, która może pochwalić się szerokim gronem zadowolonych z wykonania zabiegu pacjentek powracających często w celu wykonania kolejnych, innego rodzaju zabiegów.

Euroklinika zmniejszenie warg sromowych wiekszych

Najczęstsze pytania:

Czy labioplastyka jest bezpieczna?

Chociaż labioplastyka jest zabiegiem inwazyjnym, należy do grona zabiegów bezpiecznych. Z przeprowadzeniem korekcji warg sromowych nie wiąże się żadne ryzyko wystąpienia powikłań mogących zagrażać życiu. W związku z wykonaniem labioplastyki mogą pojawić się niekiedy niedogodności w postaci nieco dłuższego okresu gojenia rany, pojawienia się niewielkiego krwawienia, powstania twardych, choć przemijających blizn czy ograniczenia czucia w okolicach operowanych podczas okresu rekonwalescencji. Wszystkie te dolegliwości mają jednak charakter przejściowy i uzależnione są od uwarunkowań konkretnej osoby.

Bardzo ważne jest, aby labioplastykę przerowadzić w sprawdzonej i renomowanej klinice, gdzie zabieg wykona doświadczony specjalista. Wówczas ryzyko pojawienia się wielu powikłań można wyeliminować niemal do zera.

Czy to boli?

Chociaż zabieg labioplastyki dotyczy bardzo delikatnych struktur, jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jak w przypadku każdego działania o charakterze inwazyjnym w ciągu kilku pierwszy dni po zabiegu mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe. W takim przypadku z powodzeniem skorzystać można z ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Po kilku dniach ewentualny ból słabnie i zanika całkowicie.

Po wykonaniu labioplastyki należy odczekać wymagany czas gojenia się ran i powrotu do pełnej sprawności. Ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie zasad higieny. Zbyt wcześnie podjęta aktywność fizyczna czy współżycie mogą powodować dolegliwości bólowe.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

Labioplastyka jest zabiegiem inwazyjnym o charakterze trwałym. Jest tak na pewno w przypadku, gdy operacja wykonywała była z zastosowaniem skalpela. Oznacza to, że labioplastyki nie trzeba powtarzać, chyba że zniekształcenie warg sromowych pojawi się w wyniku zaistnienia jakiejś przyczyny. Przykładem może być tu poród siłami natury czy zwiotczenie w wyniku upływu czasu czy utraty jędrności i elastyczności. Zazwyczaj jednak labioplastyka wykonywana jest raz.

Nieco inaczej kwestia ta może wyglądać w przypadku labioplastyki metodą laserową. Ponieważ służy ona bardziej niewielkiej korekcji, istnieje uzasadnione ryzyko, że wargi sromowe po jakimś czasie mogą potrzebować powtórzenia tego typu zabiegu. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku. W zdecydowanej większości kobiet labioplastykę wystarczy wykonać raz.

Jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu?

Efekt uzyskany dzięki labioplastyce ma charakter trwały. Skorygowane  wargi sromowe nie odrastają i nie powracają do poprzedniego kształtu. Może się jednak zdarzyć, że w ciągu kolejnych lat od przeprowadzenia zabiegu pojawią się czynniki, na skutek których wargi sromowe mogą potrzebować kolejnej korekcji. To np. ciężki poród lub upływ czasu i związane z nim procesy utraty elastyczności oraz zwiotczenia. Może się jednak okazać, że powtórna labioplastyka nie będzie musiała być aż tak zaawansowanym zabiegiem i z powodzeniem wystarczy zastosowanie lasera.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

Ryzyko powikłań po zabiegu labioplastyki jest bardzo małe. W zależności od danego przypadku może pojawić się większe zaczerwienienie, nieco dłużej utrzymująca się opuchlizna, bolesność operowanego miejsca przez kilka dni dłużej niż zazwyczaj ma to miejsce czy powstanie twardych blizn, które i tak z biegiem czasu ustąpią. Labioplastyka nie powoduje jednak żadnych powikłań, które mogłyby zagrażać życiu czy spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu.

Czego nie wolno robić po labioplastyce?

Po labioplastyce należy przez kilka pierwszych dni unikać kąpieli w wannie i noszenia obcisłej odzieży. Przez około 4 tygodnie zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej i zaprzestanie wyczerpującej aktywności fizycznej oraz podnoszenia ciężarów. Nie należy też przez około miesiąc golić, ani depilować miejsc intymnych.

 

CENNIK

Zobacz także:

{IMAGE_ALT}

Powiększanie piersi

Powiększenie piersi to często marzenie kobiet. Chirurgia plastyczna to jedyna możliwość spełnienia...

{IMAGE_ALT}

Kompleksowy zabieg neurochirurgiczny

Kompleksowy zabieg neurochirurgiczny z wykorzystaniem mikroskopu i komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej...

{IMAGE_ALT}

Korekta nosa

Nos stanowi nie tylko element wizualny twarzy, na który zwraca...

{IMAGE_ALT}

Modelowanie sylwetki

Modelowanie sylwetki z wykorzystaniem liposukcji i przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej (lipofilling) Liposukcja, czyli...

{IMAGE_ALT}

Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna pomaga osiągnąć piękne, zdrowe, wspaniale wypielęgnowane ciało, które...

{IMAGE_ALT}

Abdominoplastyka – plastyka brzucha

Abdominoplastyka cieszy się niesłabnąca popularnością. Spośród 12 milionów wykonywanych operacji...

Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020