USG piersi

USG piersi

Usg piersi to badanie profilaktyczne i diagnostyczne, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć m.in. raka piersi oraz rozpoznać różne rodzaje zmian. Dzięki zastosowaniu wczesnej diagnostyki możliwe jest więc rozpoznanie nowotworu piersi, zdiagnozowanie torbieli i ropni o różnym charakterze. Badanie USG piersi wykorzystywane jest również w celu monitorowania biopsji i stanowi przydatne działanie na każdym etapie diagnostyki chorób piersi oraz sprawdzenia stanu Pacjentów po zastosowanym leczeniu. Przebieg badania USG piersi ma charakter bezbolesny i nieinwazyjny. To bezpieczna forma diagnostyki stosowana również u kobiet karmiących piersią i w I lub II trymestrze ciąży, co zaleca m.in. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i Polskie Towarzystwo Ginekologów.

Jak przygotować się do USG piersi?

Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania poza zastosowaniem podstawowych zasad higieny. W obrębie piersi nie należy jednak stosować kremów, dezodorantów, balsamów ani innych kosmetyków. Warto również założyć ubranie, które bezproblemowo odsłoni obszar piersi, co usprawni przebieg badania.

Na czym polega USG piersi?

Badanie USG piersi trwa zazwyczaj około 15 minut. Na początku badania lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad medyczny, podczas którego omówione zostaną niepokojące dolegliwości i powód wykonania USG. Specjalista zapyta, czy jest to rutynowe, kontrolne badanie, czy też umówione w celu diagnostyki wykrytych w badaniu palpacyjnym zmian. Podczas rozmowy lekarz zapyta też, czy w rodzinie ktoś cierpiał na choroby piersi, przede wszystkim raka piersi. Zapyta również o datę ostatniej miesiączki, przyjmowanie leków hormonalnych i przebyte operacje w rejonie piersi.

Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i zaczyna się od nałożenia specjalnego żelu. Następnie lekarz za pomocą przyrządu przyłożonego do piersi przechodzi do właściwego badania. Wysyłane przez głowicę ultrasonograficzną fale dźwiękowe odbijają się od struktur wewnętrznych, a ich echo pozwala na ukazanie na ekranie monitora obrazu wnętrza piersi. W trakcie przeprowadzanych działań sporządzony zostaje dokładny opis badania określający budowę piersi i ewentualną obecność nietypowych struktur.

W celu doprecyzowania charakteru zmian dostrzeżonych w USG może zostać zlecona biopsja piersi polegająca na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego, którego dokładne rozpoznanie określone zostanie w badaniu histopatologicznym. Dopiero wtedy możliwe jest zdiagnozowanie typowej morfologii zmiany złośliwej i zakwalifikowanie do leczenia.

Rozpoznawanie zmian klinicznych na podstawie biopsji pod kontrolą USG nie musi jednak oznaczać obecności cech zmiany nowotworowej o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości. Przypadki raka piersi to nie zawsze nowotwory złośliwe. W celu zaplanowania sposobu leczenia kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie przypadłości i niezwlekanie z wykonaniem USG piersi.

Ponadto ultrasonografia piersi oraz biopsja często skutkują postawieniem innej diagnozy niż rak. To również schorzenia niewymagające dodatkowych badań obrazowych poza USG piersi. W Euroklinice w Katowicach można wykonać USG piersi bez długiego oczekiwania na termin i w przystępnej cenie. Badanie wykonuje radiolog dr Katarzyna Wandasiewicz, która ma ogromne doświadczenie i wiedzę.

Wskazania do wykonania USG piersi

Wskazaniem do badania USG piersi jest:

  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • ból piersi niezwiązany z urazem i o nieznanej przyczynie,
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • rak piersi lub sutka występujący w rodzinie,
  • podejrzenie ropnia piersi,
  • podejrzenie torbieli mlecznej w konsekwencji karmienia piersią,
  • zmiany wielkości piersi,
  • wciągnięcie brodawki,
  • stwierdzenie mutacji w obrębie genów BRCA-1 i BRCA-2,
  • zaczerwienienie, obrzęk lub pogrubienie skóry piersi,
  • wykryte podczas samobadania guzki,
  • powiększone węzły chłonne pod pachami,
  • zamiar przeprowadzenia operacji plastycznej piersi.

Zmiany typowe dla raka piersi, którego w związku z tym obszarem ciała kobiety boją się najbardziej, najlepiej uwidoczni mammografia. Niekiedy jednak nie ma możliwości oglądania piersi z wykorzystaniem tej metody lub istnieją do niej przeciwwskazania. Jednym z nich są np. zbyt małe piersi. Wówczas należy rozważyć wykonanie badania USG.

Co wykrywa USG piersi?

Badanie USG pozwala wykryć zmiany nowotworowe zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym. Należy jednak pamiętać, że samo USG w tym przypadku to jedynie część diagnostyki. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można też zdiagnozować różnego rodzaju zmiany torbielowate, brodawczaki, dysplazję sutka, mastopatię czy gruczolakowłókniaki. Podczas badania piersi dokładnie oceniana jest też budowa i struktura piersi.

Jak często powinno się wykonywać USG piersi?

Kontrolne badanie USG piersi wykonywane regularnie jest jednym z najważniejszych działań o charakterze profilaktycznym. Dzięki wczesnemu wykryciu różnego rodzaju chorób, a zwłaszcza nowotworowych, możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia i możliwie najszybsze pozbycie się schorzenia. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse.

Po 30. roku życia USG piersi powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. Jeżeli w rodzinie zdarzały się nowotwory w tych obszarach, kontrolne badanie USG wykonywać należy co 6 miesięcy. W sytuacji, gdy kobieta zauważa niepokojące objawy wymienione we wskazaniach, na USG należy udać się niezwłocznie, a następnie skonsultować wynik badania ze specjalistą.



Zabiegi neurochirurgiczne łagodnych nowotworów kręgosłupa i kanału kręgowego oraz wad wrodzonych rdzenia kręgowego, z wykorzystaniem mikroskopu

Neurochirurgia jest specjalizacją wymagającą dużej precyzyjności, dlatego połączenie umiejętności doświadczonego chirurga oraz sprzętu, który ułatwia mu pracę, pozwala na bardzo skuteczne przeprowadzenie zabiegów operacyjnych.

Zakup nowoczesnego mikroskopu operacyjnego umożliwił rozszerzenie zakresu przeprowadzanych operacji w naszej klinice, dzięki czemu możemy pomóc wrócić do zdrowia osobom, które tego potrzebują. Do tej pory przeprowadzaliśmy małoinwazyjne leczenie chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa – zabiegi przezskórne, endoskopowe i otwarte, oraz tzw. MISS (Minimal Invasive Spine Surgery).

Pozostając w filozofii małoinwazyjnej chirurgii możemy, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego mikroskopu, zaproponować również zabiegi dotyczące leczenia niektórych nowotworów kręgosłupa i kanału kręgowego, oraz wad wrodzonych kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Onkologia w neurochirurgii

W tym zakresie przeprowadzamy w Euroklinice:

  • biopsje guzów kręgosłupa,
  • małoinwazyjne operacje guzów kanału kręgowego, takich jak oponiaki, nerwiaki i nerwiaki klepsydrowate oraz wyściółczaki ogona końskiego.

Oczywiście chodzi tu o guzy, które można usunąć w technikach małoinwazyjnych, więc oferta nie obejmuje rozległych nowotworów.

Leczenie wad wrodzonych kręgosłupa u dorosłych

Oferujemy w naszej klinice zabiegi:

  • uwolnienia zakotwiczenia rdzenia kręgowego w przypadkach tłuszczakowej nici końcowej,
  • zakotwiczenia rdzenia w tłuszczaku wrodzonym rdzenia lub ogona końskiego,
  • rozszczepu rdzenia,
  • utajonej tarni dwudzielnej,
  • przepukliny oponowej,
  • zespołu Chiari.

Korzyści zabiegu neurochirurgicznego z wykorzystaniem mikroskopu

Zeiss Tivato 700 to najnowszy zaawansowany system wizualizacji, wspomagający pracę chirurga w najbardziej wymagających zabiegach mikrochirurgicznych.

Wizualizacja
ZEISS TIVATO 700 pozwala na płynne korzystanie z zaawansowanych metod wizualizacji chirurgicznej i zapewnia doskonałą przejrzystość obrazu podczas każdego zabiegu.

Niezrównany zasięg i uniwersalność zastosowania
ZEISS TIVATO 700 ma dużą przestrzeń pomiędzy obiektywem a polem operacyjnym, co umożliwia pracę pod ramieniem systemu wizualizacyjnego w każdej konfiguracji. Dzięki temu zespół operacyjny ma swobodę pracy.

Pełna cyfrowość
ZEISS TIVATO 700 jest wyposażony w intuicyjny graficzny interfejs użytkownika, dzięki któremu interakcja z systemem jest prosta dla wszystkich członków zespołu operacyjnego.

Jak wygląda przygotowanie do operacji neurochirurgicznej

Jeśli nie ma istotnych obciążeń ze strony innych narządów, takich jak niewydolność oddechowa czy niewydolność krążenia, samo przygotowanie do operacji trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Nie bierzemy tu pod uwagę badań laboratoryjnych, które należy wykonać dwa tygodnie przed planowaną operacją.

  • Wykonanie zleconych przez lekarza prowadzącego badań krwi i moczu około półtora tygodnia przed planowanym zabiegiem.
  • Przesłanie mailem wyników badań do lekarza anestezjologa, który wstępnie kwalifikuje do przeprowadzenia znieczulenia ogólnego. Czasami zleca wykonanie dodatkowych badań lub konsultacji u innych lekarzy specjalistów (np. kardiologa).
  • W dniu zabiegu o wyznaczonej godzinie pacjent zgłasza się na izbę przyjęć, NA CZCZO, z kompletem wszystkich badań (badania krwi, zaświadczenia od innych lek specjalistów – zleconych, wyniki badań MR oraz rzeczami osobistymi).
  • Po przyjęciu na oddział, pacjent bierze kąpiel i przebiera się w ubranie operacyjne.

Lekarz anestezjolog przeprowadza rozmowę z pacjentem i po zakwalifikowaniu oraz podpisaniu przez pacjenta wszystkich niezbędnych dokumentów i zgód pacjent przewożony jest na blok operacyjny.

Rekonwalescencja po zabiegu

  • Po zabiegu pacjent leży w szpitalu 5 do 6 dni (reżim łóżkowy to 3–4 dni).
  • Długość pobytu zależy od rodzaju wykonanego zabiegu.
  • W dniu wypisu każdy pacjent otrzymuje od lekarza prowadzącego indywidualne zalecenia dotyczące dalszego postępowania po operacji.

Pacjent otrzymuje również:

  • 2 kopie wypisu,
  • receptę na leki,
  • schemat ćwiczeń, które będzie wykonywał w domu,
  • informacje o tym, jak pielęgnować ranę pooperacyjną,
  • skierowanie na dalszą rehabilitację,
  • termin wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz kontaktowy, oddzwonimy do Ciebie.

Orthopaedics

In our clinic we perform a wide range of orthopedic procedures, including arthroscopy. We perform knee arthroscopy, ankle arthroscopy, diagnostic arthroscopy of the shoulder, arthroscopic reconstruction and arthroscopic decompression.

Among other frequent surgeries performed in our clinic are orthopedic hand surgeries carpal tunnel syndrome, Dupuytren’s disease, leaping finger, De Quervain’s disease, soft tissue tumor, removal of the ulnar bursa, release of the ulnar nerve, tennis elbow/golfer’s elbow, hip popping and orthopedic foot surgeries: surgical treatment of bunions, surgical treatment of transversely flat feet. Estimated operation costs can be found in the medical services price list.

To obtain more information about the surgeries performed in our clinic, please contact us.

Diagnostyka USG - Katowice

Diagnostyka USG

Dzięki zakupieniu nowoczesnego aparatu USG lekarze zatrudnieni w NZOZ EUROKLINIKA mogą z powodzeniem realizować wysokospecjalistyczne zabiegi operacyjne, co bezpośrednio wpływa na podniesienie jakości obsługi oraz poszerza zakres świadczonych przez nas usług.  Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych aparatu USG codzienna diagnostyka, przygotowanie do zabiegu i sam zabieg operacyjny przeprowadzane są w profesjonalny sposób, a efekty pracy chirurga mogą być na bieżąco monitowane.

Za profesjonalną obsługę sprzętu ultrasonograficznego oraz radiologicznego odpowiedzialna jest doktor Katarzyna Wandasiewicz. W EUROKLINICE wykonywane są również biopsje grubo i cienkoigłowe.

Implant dysku kręgosłupa

Implant dysku – DiscoGel

Przepuklina dysku

W następstwie wypadku lub powtarzającego się wysiłku, pierścień (znajdujący się na zewnątrz krążka międzykręgowego) może zostać uszkodzony.

Przepuklina dysku polega na przesunięciu jądra miażdżystego (nucleus pulposus) poprzez ten osłabiony obszar na zewnątrz. Takie wysunięcie, jeśli uciska korzeń nerwowy wychodzący na tym poziomie z rdzenia kręgowego, może powodować ból w tym obszarze (bóle krzyża, ból pleców, ból szyi), który często jest gwałtowny i rwący. Objawy mogą prowadzić do niedowładu, zaniku mięśni i zaburzeń ruchowych.

implant dysku DiscoGel

Przezskórne wszczepienie implantu DISCOGEL® to innowacyjne i w pełni bezpieczne rozwiązanie w leczeniu przepuklin dyskowych, zarówno szyjnych, piersiowych, lędźwiowych, jak i krzyżowych. DISCOGEL® to żelowy implant nieprzepuszczający promieni RTG na bazie etanolu i produktów celulozo-pochodnych, wstrzykiwany przezskórnie do jądra krążka międzykręgowego (nucleus pulposus). Jego działanie opiera się na dwóch aktywnościach: mechanicznej, która dzięki właściwościom hydrofilowym DISCOGELu®, powoduje migrację płynu do środka dysku oraz biochemicznej blokującej receptory generujące ból. Wynik: u zdecydowanej większości pacjentów natychmiastowa redukcja bólu. DISCOGEL® umożliwia wizualizację postępu procedury w czasie rzeczywistym pod kontrolą radioskopii dzięki zawartości składnika nieprzepuszczającego promieni RTG (wolframu).

* Stosowanie ograniczone do pracowników służby zdrowia przeszkolonych w zakresie przezskórnej punkcji dysku (zwłaszcza: neuroradiologów zabiegowych, neurochirurgów, chirurgów-ortopedów kręgosłupa, reumatologów specjalizujących się w schorzeniach kręgosłupa, lekarzy medycyny sportowej).

 
Innowacja

  • Brak zastępczej, równorzędnej techniki dla leczenia objawowego lub operacji
  • Zachowanie wysokości krążka międzykręgowego w czasie: brak ucisku wewnątrzdyskowego wskutek zapadania się.

Kontrola

  • Miejsce wszczepienia, jak również wielkość implantu (ilość żelu) są we właściwy sposób kontrolowane w czasie rzeczywistym za pomocą radioskopii, dzięki markerowi nieprzepuszczającemu promieni RTG
  • Brak możliwości wycieku dzięki żelowej strukturze implantu
  • Można leczyć każdy poziom kręgosłupa (lędźwiowy, piersiowy, szyjny)

Wygoda

  • Małoinwazyjna technika przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym
  • Możliwość leczenia ambulatoryjnego (łatwy dostęp do kręgów, w przeciwieństwie do operacji chirurgicznej)
  • Brak blizn pozabiegowych
  • Możliwość leczenia przepuklin na wielu poziomach kręgosłupa podczas jednego zabiegu

Bezpieczeństwo

  • Bez komplikacji: septycznych, zapalnych, bólu pozabiegowego
  • Ochrona otaczających tkanek
  • Doskonała tolerancja: brak znanych reakcji alergicznych

Skuteczność

  • Niemal spontaniczne rozluźnienie danego nerwu
  • ‘Procedura jednego dnia’
  • Bardzo krótki czas powrotu do zdrowia i aktywnego funkcjonowania

Wiarygodność

  • Bez znanych komplikacji (obserwacje > 5 lat)
  • Brak zaobserwowanych nawrotów (obserwacje > 5 lat)

See also:

{IMAGE_ALT}

Diagnostyka USG

Dzięki zakupieniu nowoczesnego aparatu USG lekarze zatrudnieni w NZOZ EUROKLINIKA mogą...

{IMAGE_ALT}

Zabiegi neurochirurgiczne łagodnych nowo...

Neurochirurgia jest specjalizacją wymagającą dużej precyzyjności, dlatego połączenie umiejętności doświadczonego...

{IMAGE_ALT}

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste oraz ich wykorzystanie w procesie odbudowy stawów Staw kolanowy to największy i jeden...

{IMAGE_ALT}

Classic medicine

To meet the expectations of our clients from many years...

{IMAGE_ALT}

Discopathy

Discopathy is a pathological condition of the intervertebral disc characterized...

{IMAGE_ALT}

Spine surgeries

Thanks to extensive cooperation of our clinic with Polish and...

Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020