USG piersi

USG piersi

Usg piersi to badanie profilaktyczne i diagnostyczne, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć m.in. raka piersi oraz rozpoznać różne rodzaje zmian. Dzięki zastosowaniu wczesnej diagnostyki możliwe jest więc rozpoznanie nowotworu piersi, zdiagnozowanie torbieli i ropni o różnym charakterze. Badanie USG piersi wykorzystywane jest również w celu monitorowania biopsji i stanowi przydatne działanie na każdym etapie diagnostyki chorób piersi oraz sprawdzenia stanu Pacjentów po zastosowanym leczeniu. Przebieg badania USG piersi ma charakter bezbolesny i nieinwazyjny. To bezpieczna forma diagnostyki stosowana również u kobiet karmiących piersią i w I lub II trymestrze ciąży, co zaleca m.in. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i Polskie Towarzystwo Ginekologów.

Jak przygotować się do USG piersi?

Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania poza zastosowaniem podstawowych zasad higieny. W obrębie piersi nie należy jednak stosować kremów, dezodorantów, balsamów ani innych kosmetyków. Warto również założyć ubranie, które bezproblemowo odsłoni obszar piersi, co usprawni przebieg badania.

Na czym polega USG piersi?

Badanie USG piersi trwa zazwyczaj około 15 minut. Na początku badania lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad medyczny, podczas którego omówione zostaną niepokojące dolegliwości i powód wykonania USG. Specjalista zapyta, czy jest to rutynowe, kontrolne badanie, czy też umówione w celu diagnostyki wykrytych w badaniu palpacyjnym zmian. Podczas rozmowy lekarz zapyta też, czy w rodzinie ktoś cierpiał na choroby piersi, przede wszystkim raka piersi. Zapyta również o datę ostatniej miesiączki, przyjmowanie leków hormonalnych i przebyte operacje w rejonie piersi.

Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i zaczyna się od nałożenia specjalnego żelu. Następnie lekarz za pomocą przyrządu przyłożonego do piersi przechodzi do właściwego badania. Wysyłane przez głowicę ultrasonograficzną fale dźwiękowe odbijają się od struktur wewnętrznych, a ich echo pozwala na ukazanie na ekranie monitora obrazu wnętrza piersi. W trakcie przeprowadzanych działań sporządzony zostaje dokładny opis badania określający budowę piersi i ewentualną obecność nietypowych struktur.

W celu doprecyzowania charakteru zmian dostrzeżonych w USG może zostać zlecona biopsja piersi polegająca na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego, którego dokładne rozpoznanie określone zostanie w badaniu histopatologicznym. Dopiero wtedy możliwe jest zdiagnozowanie typowej morfologii zmiany złośliwej i zakwalifikowanie do leczenia.

Rozpoznawanie zmian klinicznych na podstawie biopsji pod kontrolą USG nie musi jednak oznaczać obecności cech zmiany nowotworowej o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości. Przypadki raka piersi to nie zawsze nowotwory złośliwe. W celu zaplanowania sposobu leczenia kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie przypadłości i niezwlekanie z wykonaniem USG piersi.

Ponadto ultrasonografia piersi oraz biopsja często skutkują postawieniem innej diagnozy niż rak. To również schorzenia niewymagające dodatkowych badań obrazowych poza USG piersi. W Euroklinice w Katowicach można wykonać USG piersi bez długiego oczekiwania na termin i w przystępnej cenie. Badanie wykonuje radiolog dr Katarzyna Wandasiewicz, która ma ogromne doświadczenie i wiedzę.

Wskazania do wykonania USG piersi

Wskazaniem do badania USG piersi jest:

  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • ból piersi niezwiązany z urazem i o nieznanej przyczynie,
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • rak piersi lub sutka występujący w rodzinie,
  • podejrzenie ropnia piersi,
  • podejrzenie torbieli mlecznej w konsekwencji karmienia piersią,
  • zmiany wielkości piersi,
  • wciągnięcie brodawki,
  • stwierdzenie mutacji w obrębie genów BRCA-1 i BRCA-2,
  • zaczerwienienie, obrzęk lub pogrubienie skóry piersi,
  • wykryte podczas samobadania guzki,
  • powiększone węzły chłonne pod pachami,
  • zamiar przeprowadzenia operacji plastycznej piersi.

Zmiany typowe dla raka piersi, którego w związku z tym obszarem ciała kobiety boją się najbardziej, najlepiej uwidoczni mammografia. Niekiedy jednak nie ma możliwości oglądania piersi z wykorzystaniem tej metody lub istnieją do niej przeciwwskazania. Jednym z nich są np. zbyt małe piersi. Wówczas należy rozważyć wykonanie badania USG.

Co wykrywa USG piersi?

Badanie USG pozwala wykryć zmiany nowotworowe zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym. Należy jednak pamiętać, że samo USG w tym przypadku to jedynie część diagnostyki. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można też zdiagnozować różnego rodzaju zmiany torbielowate, brodawczaki, dysplazję sutka, mastopatię czy gruczolakowłókniaki. Podczas badania piersi dokładnie oceniana jest też budowa i struktura piersi.

Jak często powinno się wykonywać USG piersi?

Kontrolne badanie USG piersi wykonywane regularnie jest jednym z najważniejszych działań o charakterze profilaktycznym. Dzięki wczesnemu wykryciu różnego rodzaju chorób, a zwłaszcza nowotworowych, możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia i możliwie najszybsze pozbycie się schorzenia. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse.

Po 30. roku życia USG piersi powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. Jeżeli w rodzinie zdarzały się nowotwory w tych obszarach, kontrolne badanie USG wykonywać należy co 6 miesięcy. W sytuacji, gdy kobieta zauważa niepokojące objawy wymienione we wskazaniach, na USG należy udać się niezwłocznie, a następnie skonsultować wynik badania ze specjalistą.



Projekt Unijny - Logotypy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020