Żylaki to żyły, które uległy nieodwracalnemu poszerzeniu i poskręcaniu. Występują u osób dorosłych i obejmują żyły umiejscowione tuż pod skórą oraz tak zwane żyły łączące (naczynia biegnące pomiędzy żyłami powierzchownymi a układem żył głębokich). Choć powszechnie żylaki traktuje się jako problem kosmetyczny, należy pamiętać, że są one także poważną, przewlekłą chorobą, która wymaga leczenia niezależnie od wieku pacjenta.
Obecnie istnieje wiele nowoczesnych sposobów usuwania żylaków za pomocą prostych operacji chirurgicznych, wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych, dzięki którym pacjent zgłaszający się do Eurokliniki może uzyskać niemal natychmiastową pomoc. Skuteczną interwencją poprawiającą krążenie żylne w nogach bywa często operacja laserowego usuwania żylaków. W Euroklinice, przy zastosowaniu lasera Fotona, z powodzeniem przeprowadzamy operacje usuwania żylaków. Zabieg ma tę podstawową zaletę, że nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Pacjent wraca do domu w zasadzie po kilku godzinach od przeprowadzenia zabiegu. Ryzyko powikłań jest mniejsze w porównaniu z klasyczną operacyjną metodą usuwania żył (tzw. – stripping). Krótszy jest również proces rekonwalescencji, a efekty kosmetyczne o wiele lepsze. Dzięki zastosowaniu laserowego usuwania naczyń krwionośnych można przez skórę zamknąć nawet naczynia o średnicy 4 mm.
Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie tej metody. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli niewydolność żylna dotyczy głównych pni żylnych – żyły odpiszczelowej, odstrzałowej i jest zaawansowana, jedynie operacja może przynieść oczekiwany efekt. Konieczne jest usunięcie żylaków kończyn dolnych. Saphenectomia to technika operacyjna polegająca na usunięciu w całości głównej żyły powierzchownej kończyny dolnej (żyły odpiszczelowej wielkiej) wraz z jej rozgałęzieniami oraz usunięcie wszystkich widocznych poszerzonych żył z kilku niewielkich nacięć. W przypadku niewielkich żylaków stosuje się zabieg usunięcia żylaków bez saphenectomi, w którym nie usuwa się żyły odpiszczelowej wielkiej, a jedynie przez bardzo niewielkie, prawie niewidoczne nacięcia skórne wydobywa się wszystkie poszerzone żyły.
Z kolei skleroterapia jest stosowana w leczeniu niewielkich, pojedynczych żylaków oraz w przypadku tzw. pajączków naczyniowych. Metoda ta polega na wkłuwaniu cienkiej igły do wnętrza poszerzonej żyły i wstrzykiwaniu przez nią specjalnego preparatu powodującego powstanie w jej wnętrzu zakrzepu, co prowadzi do zamknięcia i zaniku żylaka.
![]() |
![]() |
Zabieg laserowego usuwania żylaków. Operuje specjalista chirurgii ogólnej Bartosz Kubica.